رمضان و نانوایی

 

ماه رمضان، ماه نزول قرآن، ظاهراً هنوز آغاز نشده است و به قول ظریفی: رمضان است که ما را رم از آن است!

جلسات استاد صدیق با آغاز ماه مبارک شکل می‏گیرد و ما بینوایان، دوباره جان تازه ای خواهیم گرفت به لطف خدا و مرحمتش.

دیشب در صف نانوایی، نزدیک اذان بود که صدای شیخ محمد صدیق المنشاوی در خیابان می پیچید: وهوالذی فی السماء اله و فی الأرض اله و هو الحکیم العلیم. وه چه باشکوه!

اذان گفتند و  بعد از آن، باز هم صدا می پیچید. نان تازه در دست، به سوی صدا حرکت کردم. چلچراغی بود و جوانی تازه گذشته و صدای استاد، فضا را می شکافت. بی اختیار، مدیر و مدبر این برنامه را ستودم و برای تازه رفته طلب مغفرت کردم.

یک نکته هم از نانوایی به نظرم رسید و آن اینکه سنگک پزها عمدتاً آنگونه که شنیده‏ام اهل خراسان هستند و بربری پزها زنجانی. صفهای نانوایی سنگکی در محله ما، از نظر جنسیت تفکیک نمی شوند و حال آنکه در نانوایی بربری، زنان و مردان در دو صف جدا از هم می ایستند. من در این مقام، قضاوتی نمی کنم؛ ولی فاعتبروا یا أولی الابصار.

 

/ 9 نظر / 56 بازدید
میثم

آقا خدا توفیق بده ما هم میایم

مرجع وبسایت های افغانستانی

سلام دوست گرامی ، اگر به دنبال مرجعی برای آشنایی با فرهنگ ، تاریخ و جغرافیای افغانستان هستید ، می توانید نوشته های وبلاگ های کاربران افغانستانی را در زمینه های شعر ، هنر و فرهنگ افغانستان بخوانید. بیشتر وبلاگهای کاربران افغانستانی در "مرجع وبسایت های افغانستانی" جمع آوری شده است. پیروز باشید http://links.cheshmehregi.com

مسعود

سلام اندر علل تفكيك جنسيتي! در نانوائي بربري: تاريخي: تا بربريت! هست آنان كه در صف بربري! هستند تفكيك مي شوند. شهروندي: تا زن براي زنجاني ها از جان! عزيزتر است و به او زن جان! مي گويند تفكيكش مي كنند تا حرمتش را در صف نگه دارند.

راه میانبر

می بینم که خوب مطلب نانوایی رو ربط می دی به منشاوی!

mohsen

سلام شما به سيستم همكاري در فروش فروتل بزرگترين سيستم فروش اينترنتي در ايران دعوت شده ايد برخي از امكانات اين سيستم: 1.كسب درآمد از طريق جذب فروشنده(هر فروشنده 25000 تا 50000 تومان) 2.كسب درآمد خارج از اينترنت(ارائه كارت شركت به شما) 3.پكيج فروشگاه ساز درآمدزا(فروشگاه خود رو داشته باشيد) 4.محصولات پورسانت دار 5.بنر هاي پولساز 6.لينك باكسهاي پولساز 7.جايزه عضويت 5000 تومان ..... منتظر حضور فعال شما هستيم.

مهدي كامياب

سلام . جاي شما خالي هفته گذشته استاد محمود شحات در رشت برنامه قرائت داشت. به اميد اينكه با شنيدن يك قرائت دلنشين به ياد دوران قديم صفايي كنيم رفتيم ولي افسوس.... نه قرائتها اون حال رو داشت و نه در مستمعين اون خضوع مشاهده ميشد. همه دوستان از وضعيت جلسه ناراحت شديم. بيشتر محفل انس با الحان بود تا محفل انس با قرآن ... فكر ميكنم علاوه بر اوضاع مملكت ، جلسات قرآن هم سير قهقرايي پيدا كرده. پناه مي بريم به خدا. اگر جلسه استاد صديق تشريف برديد ما رو هم دعا كنيد.

Amir

سلام خوبی اگه می خوای اینترنت را بدون فیلتر تجربه کنی یه سری بهم بزن خوشحال میشم بهم سر بزنی موفق باشی وی پی ان نامحدود از 4 سرور پر قدرت ما با سرعتی باور نکردنی با پنل کاربری برای تغییر رمز و مشاهده ی مقدار مانده از روزهایه اکانت شما

حمیدرضا احمدی

محله شما اين مدلي هست و قابل تعميم نيست

رضا

سلام دوست عزیز وبلاگی به آدرس زیر اقدام به گذاشتن تلاوت های زیبایی از استاد صدیق کرده است. kingsed.blogfa.com