زنده باد مصر

 

ظاهراً بهمن، ماه سرنگونی دیکتاتورها است.

قدرت چه جذابیتی دارد که تا واپسین لحظات دست شستن از آن تا این حد برای امثال حسنی مبارک سنگین است.

پریشب تا پاسی از شب بیدار ماندم تا سخنان حسنی مبارک را بشنوم ولی آنچه دیدم تاکید او بر حفظ قدرت و گذشته‏اش بود. او فرمانده جنگ بوده، با اسرائیل جنگیده و ... با این همه فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا کَانُوا یَکْسِبُونَ

برای مبارک واقعاً متاسفم که همان شب استعفا نکرد و سرانجام، با خواری برکنار شد.

آفرین بر ارتش مصر که شرافت داشت و با هیچ توجیهی بر مردمش اسلحه نکشید. دست‏کم در بیشتر موارد، از قدرتش علیه مردم استفاده نکرد.

پرسشهایی باقی است مانند اینکه چرا مبارک و رژیمش در طول این چند روز (بیش از 17 روز) چراغهای میدان التحریر را خاموش نکردند و یا چرا دوربین خبرگزاری‏ها دائماً میدان را نشان می‏داد و کسی متعرض آنها نشد؟ قصدم آن نیست که بگویم مبارک اشتباه کرد یا این روشها را نمی‏دانست. می‏خواهم بگویم که در او هم مقداری شرافت، اصالت و اعتقاد به حقوق مردم وجود داشت. حتی در سخنرانیش نشان داد که به حق حاکمیت مردم اعتقاد دارد. تفکر درباره این موارد سودمند است؛ إن فی ذلک لعبرة لأولی الأبصار.

  

/ 5 نظر / 29 بازدید
میثم

اگر یک مقدار بصیرت داشت الان وضعش این نبود! احتمالا نمیدانسته که میشود چراغها را خاموش کرد و دوربین خبرنگارها را شکست!

مهدي

آقا ميثم بصيرت مي خواهيد بصيرت مصريها!.... [چشمک] جدا از شوخي د يدن نحوه برخورد حكومت با معترضين مصري و مقايسه با بعضي كشورها !!! دل ادم رو به درد مياره... اي كاش اينقدر داعيه اسلام و حكومت جهاني نداشتيم...

مسعود

نبايد صفر و يكي ديد. اولا بايد كمي منتظر بود. ثانيا فراموش نكرد كه هر انساني استعداد نامبارك فرعون شدن را دارد. بالاخره او كمي هم "مبارك" بود!

افشین

بله مبارک بویی از انسانیت برده بود که عذر خواست و جلوی سرکوب شتری را گرفت. من به عملکرد 30 ساله او نمره 12 می دهم! امیدوارم مردم مصر مجالی برای اندیشیدن داشته باشند.

مهشید

دیکتاتورها بویی از انسانیت نبرده اند قدرت مطلق همیشه فساد مطلق می آورد. در مصر ارتش مستقل از دولت بود و به همین دلیل بر قدرت مطلق حد می زد.